Bursalı Adranos Tiyatro’dan Bir Palto uyarlaması
“Üç Erkek Oyuncu İçin Palto”

Bursa’nın özel tiyatrosu Adranos Tiyatro dördüncü sezonunu Nikolay Gogol’ün Plato adlı öyküsünden İzzet Boğa’nın sahneye uyarladığı ve yönettiği “Üç Erkek Oyuncu İçin Plato” adlı oyun ile açtı. Müziklerini Nedim Yıldız’ın bestelediği oyunun sahne tasarımı illüstrasyon sanatçısı Merve Ergenoğlu’na ait. Kostümleri Aslıhan Pekin’e ışık düzeni Bahadır Hançere ait olan oyunda Akaki Akakiyeviç  karakterini İzzet Boğa canlandırırken Kutlay Akbal ve Aykan Yılmaz oyundaki diğer tüm karakterlere can veriyor.

24 Kasım’da Bursa’da prömiyer yapan oyun bir devlet memurunun eskimiş, yama tutmaz paltosu yerine yeni bir palto diktirmek zorunda kalışı ve ömrünü içinde geçirdiği devlet çarkıyla başka bir açıdan karşı karşıya kalmasını konu ediniyor. Aslında acıklı - hüzünlü bir hikaye olan  “Palto” Gogol’ün alaycı diliyle traji-komik bir hal alıyor. İzzet Boğa bu öyküyü sahneye taşırken Gogol’ün bu alaycı diline, oyuncu- seyirci ilişkisi bakımından devam ederek ayrı bir katman daha kazandırıyor, bizden bir anlatı dili ve üslubuyla oynatıyor hikayeyi üç erkek oyuncuya... Tek perde ve 65 dakika boyunca seyir keyfi sunan oyun 14 Ocak 2018 Pazar sat 20.00 de Bursa Nilüfer Ataevler Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu Sahnesinde izlenebilir. 

Bursalı Adranos Tiyatro 2014 yılında kurulmuş ve İzzet Boğa’nın Aziz Nesin öykülerinden uyarladığı SARDALYA ile perde açmış, ilk sezonunda Romanya’ya kültürlerarası programa davet edilmiş ve Umut Veren Tiyatro ödülü almıştı. İkinci sezonunda İlan Hatsor’un MASKELİLER’ini sahneleyen ekip iki sezon boyunca  izleyicisinden etkileyici yorumlar almıştı. Üçüncü sezonunda İzzet Boğanın yazıp yönettiği MEMD’ALİ adlı oyunla Bursa’da Direklerarası Seyircileri Komedi Erkek Oyuncu Ödülü alan İzzet Boğa dördüncü sezonunda bir Palto uyarlaması ve Akaki Akakiyeviç karakteri ile izleyici karşında.

 

ÜÇ ERKEK OYUNCU İÇİN PALTO

Öykü  : Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sahneye Uyarlayan ve Yöneten : İzzet Boğa
Müzikler : Nedim Yıldız
Sahne Tasarımı ve İllüstrasyon : Merve Ergenoğlu
Kostüm : Aslıhan Pekün
Işık : Bahadır Hançer
Asistan : Kağan Şenbaş

Üç Erkek Oyuncu : İzzet Boğa , Kutlay Akbal, Aykan Yılmaz

GÖSTERİ TARİHLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

www.adranostiyatro.com

Facebook/adranostiyatro