SARDALYA, 2015 yılı, doğumunun 100. ölümünün 20. senesi olan büyük yazarımız AZİZ NESİN'e bir saygı ifadesi ve anı olarak, hikayelerinden benim derleyip, sahneye uyarladığım yeni bir tekst. NEDİM YILDIZ'ın müzikleriyle, danslı ve eğlenceli bir seyirlik olarak hazırladığımız SARDALYA 19 ekim 2014 'de Uğur Mumcu sahnesinde prömiyerini yaptı.

"Bilene, çok bilene, bildiğini sanana, ahkam kesene, yarı aydına, ayamayan aydına, halkını hakir, kendini farklı görene, kendini sermayeye, iktidara, güce teslim edene, eylemsizliğinden sesini duyuramayana, birbirini yemekten kimseye bir faydası olmayana, 'okumuşlar'ımıza, şarkılı, danslı, eğlenceli, güleryüzlü bir eleştiri olsun diye yaptım SARDALYA'yı .

Halkıyla bütünleşemeyen aydının bilgisi siyasete ve sermayeye hizmet eder. Sermaye kar peşinde, iktidar güç peşinde yürür; halk umut sandığı yere koşar… Halkına umut olamayan aydın, sadece kendinin değil halkının da sonunu hazırlamış olur.

İş güvenliğini mal üretmek kadar önemseyen mühendis, ilmine ihanet etmeyen mimar, vicdanlı hakim, önce insan diyen doktor, tarafsız gazeteci, ufuk açan sanatçı; umut varsa sendedir..."

İzzet Boğa – ADRANOS TİYATRO - SARDALYA – 19 Ekim 2014'BURSA – Uğur Mumcu Sahnesi

 

SARDALYA HAKKINDA YORUMLAR

Adnan Baştopçunun Olay Gazetesindeki köşe yazısı – oyun kritiği
http://olay.com.tr/makale/adnan-bastopcu/aziz-nesine-sardalyali-saygi-durusu/24747.html#.VF9wYvmsW71

Mimesis Dergi Türkiyenin Sahne Sanatları Portalı : Serpil Canalan - Oyun Kritiği
http://mimesis-dergi.org/2014/11/aziz-nesin-nin-aynasindan-halimiz-ahvalimiz-sardalya/

 

SEYİRCİLERİMİZİN KALEMİNDEN

Yener Akkiliç ( Akkılıç Kütüphanesi Yönetim Kurulu Başkanı)
19 Ekim, 22:43 •
GENÇLİĞİMİN "BURSA ODA TEYATROSU" ÜNİVERSİTE YILLARIMIN "AST" NU ANIMSADIM. MÜKEMMELDİ. BAŞARILARININ SÜREKLİLİĞİĞİNİ DİLERİM.

Gürkan Altun : Müthiş bir derleme. Ozan diliyle anlatım. Müzik ve metnin, kostümle dekorun mükemmel uyumu. Olağanüstü bir reji ve yaşayan karakterler. kendi adıma fırsat buldukça tekrar tekrar seyretmek isterim. Tebrikler Izzet ve şahsında emeği geçen bütün güzel arkadaşlarım...büyük usta hayatta olsaydı da o da gurur duyaydı iyiydi

Funda Avcı : Çok başarılı çok keyifli bir oyun.Adranos tiyatro ekibini tebrik ederim. İzlenmesini tavsiye ederim.
Aylin Solar - Besevler

Cok guzeldi. Uzun zamandir oyunlarinda bu kadar samimi , hicivlerinde bu kadar duzeyli sazli sozlu yaratici ve özgun bir oyun seyretmemistim. herkesin emegine saglik Ferya Soysal

2 Kasım, 21:51 • Besevler
Az önce çıktım oyundan, sıcacık tazecik biricik olmuş bence Herkesin Emeğine Sağlık. Tebrikler..

Tülay Yıldız Akgül (U.Ü.GSF. Tiyatro Oyunculuk Öğretim Üyesi.)

Şaşalı ama işe yaramayan oyunlar izlemekten bıkmıştık sıcak, samimi sözü olan oyun izlemek isteyenlere sizi öneriyorum.

Umut Iş,

Canınızın bir dakika bile sıkılmayacağı, hoş vakit geçireceğiniz ve tabi bunları yaparken de "düşünmeden de edemeyeceğiniz", müzikli, sımsıcak bir oyun. Ailece mutlaka izlemelisiniz

Suat Oktay Şenocak - ( Sinema Yönetmeni)

İzlenmesi gereken bir oyun "Sardalya" Izzet Boğa tarafından Aziz Nesin öykülerinden sahneye uyarlandı. Genç yetenekler Aykan Yılmaz, Ahmet Kizil gibi gelecek vaat eden star adayları oynuyor Uğur Mumcu Sahnesi'nde MUTLAKA İZLEYİN! BU OYUN ÇOK ŞEY ANLATIYOR, ÇOOOK!

Adnan Baştopçu : Olay Gazetesi Yazarı

Aziz Nesin`in her biri vakti zamanında yazılmış eserlerinden İzzet Boğa öyle bir seçki yapmış ki, Büyük Yazar bugün yaşananlara bakıp bişeyler yapmaya kalksa, herhalde yine bu metinleri yazardı.

Birgül Yeşiloğlu Güler : U.Ü.GSF Tiyatro Yazarlık Öğretim üyesi (Yeni Tiyatro Dergisi – Eleştiri yazısı)

Yönetmen yabancılaştırmayı, gestus'u metne, oyuncuya öylesine doğal aktarmış ki, "keşke" diyorsunuz içinizden… "Keşke böylesine güzel oyunlar her zaman olabilse sahnelerde…" Tek perde de sahnelen doksan dakikalık bu keyif nasıl başlıyor, nasıl bitiyor anlamıyorsunuz bile…

Serpil Canalan : MimesisDergi.com

Oyunu seyrettikten sonra, merakla karışık heyecanımın yerini bu kez sezonun en iyi oyunlarından birini seyretmiş olmanın sevinci ve huzuru aldı. Bursa seyircisi için alternatif bir tiyatro anlayışı olduğunu görmek, tiyatro adına umut vericiydi.

Hayati ÖZEN – Tiyatro Gazetesi –

Geleneksel Halk Tiyatrosunun motifleri ile epik tiyatro unsurlarını kullanarak leziz bir reji ortaya çıkaran İzzet Boğa'yı ve başarılı oyuncu kadrosunu kutluyorum.

Banu Çakmak U.Ü. GSF Tiyatro Oyunculuk Böl. Öğretim Üyesi – Tiyatro Gazetesi

Metin ve sahnelemede geleneksel tiyatromuzla ilişki kurma ve düşünsel bir çerçeve oluşturmada son derece sağlam bir dramaturgi yapılmış olması da ayrıca dikkate değer. Sardalya bütünde sağlam, derinlikli bir düşünsellik içeren sıcak ve samimi bir oyun. Geleneksel tiyatromuzun, çağdaş tiyatroda kullanımına yönelik sahneleme çabasına güzel bir örnek. Aziz Nesin'in acı alay tonunu trajikomik bir sunumla izlemeye hazır, geleneksel tiyatromuzun tadını özlemiş günümüz seyircisi için bu oyunun söyleyecek çok şeyi var.

GÖSTERİ TARİHLERİ İÇİN TIKLAYINIZ